Z KWIATKA PROSTO DO BUTELKI
Olejki pozyskuje się z roślin w procesie destylacji przy pomocy pary wodnej, która przechodząc przez masę roślin, unosi zapachowe substancje lotne, które po ochłodzeniu skraplają się w specjalnym naczyniu. Inną metodą jest mechaniczne wyciskanie olejków ze skórek owoców, np. cytrusowych. Tak pozyskane olejki eteryczne to koncentrat zapachu, sama esencja natury. Olejki eteryczne składają się z kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu różnych substancji, unikalnej kompozycji związków, które definiują zapach roślin. Substancje zapachowe znajdują się w różnych częściach roślin, mogą być pozyskiwane z płatków kwiatów, z liści, a nawet korzenia czy kory. Aromaterapia to metoda terapeutyczna polegająca na aplikacji olejku do organizmu przez drogi oddechowe w czasie inhalacji lub przez skórę w czasie masażu.
Przed zastosowaniem koniecznie sprawdź!
Olejki eteryczne dawkujemy bardzo ostrożnie. Zanim zastosujemy olejek do kąpieli lub dodamy go do preparatu do masażu, musimy sprawdzić, czy jego składniki nie wywołują alergii. Najlepiej próbę uczuleniową przeprowadzić na zgięciu łokcia, od wewnętrznej strony nakładając kilka kropli olejku zmieszanego z olejem roślinnym, np. migdałowym lub awokado. Jeżeli nie zaobserwujemy żadnej negatywnej reakcji w ciągu doby, oznacza to, że możemy go stosować. Jeśli używamy olejki zgodnie z ich przeznaczeniem i w sposób zgodny z informacją zawartą na opakowaniu, nie powinniśmy spodziewać się żadnych reakcji niepożądanych. U małych dzieci i kobiet ciężarnych należy znacznie zredukować dawki stosowanych olejków, ponadto nie wszystkie z nich mogą być stosowane w tym szczególnym okresie, dlatego przed ich zastosowaniem zasięgnij rady farmaceuty albo wykwalifikowanej osoby, która profesjonalnie zajmuje się aromaterapią. Szczególnie dzieci wykazują dużą wrażliwość na działanie olejków. U najmłodszych poniżej 3. roku życia nie należy stosować olejku z róży, rumianku, mięty, szałwii muszkatołowej czy drzewa sandałowego.
Pacjenci z nadciśnieniem powinni unikać olejku nagietka, ylang-ylang czy sandałowca, bo te mogą podwyższać ciśnienie krwi. Olejki eteryczne mogą wywoływać najróżniejsze reakcje naszego organizmu. Mogą odprężać lub poprawiać koncentrację, działać rozluźniająco na mięśnie lub pobudzać krążenie krwi, wzmagać wydzielanie soków trawiennych i ułatwiać trawienie lub działać przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Ten szeroki wachlarz efektów związany jest z ich różnorodnym składem chemicznym.
Tak naprawdę wybór właściwego olejku zależy od kilku czynników. Po pierwsze, od jego przeznaczenia, po wtóre zaś od tego, czy dany zapach podoba nam się czy nie. Nawet jeśli dany olejek ma najlepsze właściwości kosmetyczne czy lecznicze, nie powinien być stosowany, jeśli wywołuje w nas nieprzyjemne skojarzenia lub jeśli jego zapach po prostu nam się nie podoba
OLEJKI NA RELAKS I ODPRĘŻENIE
Jeśli chcemy poprawić swoje samopoczucie, wyciszyć się i zrelaksować, najlepiej zastosować olejki do kąpieli lub rozpylić je w sypialni. Można też położyć na poduszkę chusteczkę skropioną olejkiem.
Do kąpieli wlewamy 10-15 kropli olejku, nie więcej, najlepiej jeśli uprzednio wymieszamy go z łyżką miodu lub oleju roślinnego, w postaci takiej emulsji równomiernie rozprowadzi się w wodzie. Pamiętajmy, żeby woda nie była zbyt gorąca, bo olejki są wrażliwe na temperaturę i mogą stracić swoje właściwości – najlepiej żeby temperatura nie przekraczała 40 st. Celsjusza. Taka aromatyczna kąpiel powinna trwać około 12 minut. Do kąpieli relaksacyjnej, która ukoi nasze nerwy, zaleca się stosowanie olejku lawendowego, melisowego, jałowcowego, rozmarynowego lub ylang-ylang. Natomiast u osób wyczerpanych psychicznie i w depresji można używać olejku cytrynowego, rumiankowego, lawendowego czy pomarańczowego.
OLEJKI DO PIELĘGNACJI SKÓRY
Czyste, skoncentrowane olejki eteryczne nie mogą być stosowane bezpośrednio na skórę, ale zawsze rozcieńczone w odpowiedniej bazie, np. oleju roślinnym, jak olej jojoba, konopny czy migdałowy, lub pod postacią hydrolatów, czyli wody pozostałej po destylacji olejku. Zabiegi kosmetyczne, podczas których stosujemy olejki, to przede wszystkim zabieg masażu, namaszczanie, okłady czy kąpiele.
Masaż aromaterapeutyczny wykonujemy, stosując olej do masażu z maksymalnie 5–procentową zawartością odpowiedniego olejku eterycznego. Taki masaż jest ogromną przyjemnością, łagodnie koi wszystkie zmysły, gdy otacza nas aura pięknego, a jednocześnie leczniczego zapachu.
Masaż aromaterapeutyczny ma różne zastosowanie. Wykonujemy go np. po opalaniu, aby przywrócić skórze elastyczność i jędrność z użyciem olejku drzewa różanego, lawendy czy rumianku rzymskiego na bazie oleju jojoba. W przypadku cellulitu lub kiedy chcemy poprawić jędrność skóry, warto zastosować nacieranie mieszaniną olejków z olejem roślinnym w stosunku: 25 części olejku 75 części oleju. Działanie ujędrniające posiada olejek cytrynowy, rozmarynowy, jałowcowy. W przypadku rozstępów możemy użyć mieszaniny olejku różanego, geranium
i lawendy. Olejki eteryczne stosujemy również do pielęgnacji twarzy w postaci wody aromatycznej czy hydrolatu. Hydrolat z róży, inaczej woda różana, nie tylko wpływa relaksująco na nasz zmysł węchu. Na skórę działa odświeżająco. Przywraca blask zmęczonej skórze. Może być stosowana w trądziku różowatym. Hydrolat z krwawnika czy rumianku doskonale zamyka pory, dlatego można go stosować po zakończeniu demakijażu. Dobroczynne właściwości dla skóry mają także maseczki przygotowane na bazie olejków eterycznych. W zależności od zastosowania można takie maseczki sporządzić na bazie glinki dla skóry tłustej lub mieszanej albo na bazie miodu dla skóry suchej, dodając 1-2 kropli olejku. Na bazie olejków można też przygotować oliwkę do pielęgnacji dłoni i paznokci, wykorzystując olej z kiełków pszenicy z kilkoma kroplami olejku z geranium czy bergamotki. Taki koncentrat wcieramy dwa razy dziennie w palce i skórki dokoła paznokci. Każdy czas ma swoje skojarzenie z zapachem. Zapach Świąt Bożego Narodzenia to cynamon, cytrusy, goździki, czas lata to zapach skoszonej trawy czy słodki jak miód zapach alei lipowych. To natura jest niewyczerpanym źródłem substancji, które przynoszą naszemu ciału i duszy dobroczynne korzyści. Nauczmy się czerpać z tej najbogatszej naturalnej apteki.