Właśnie dlatego domowa pielęgnacja powinna opierać się na produktach kosmetycznych o potwierdzonej jakości, a każdy krok w pielęgnacji i dobór kosmetyków muszą być dostosowane do wymagań skóry. W obfitej ofercie preparatów kosmetycznych często czujemy się jak w dżungli – zagubione i niepewne. Najlepiej będzie, jeśli dobrze poznamy i zapamiętamy proste zasady właściwej oceny i doboru kosmetyków. Ze względu na bliski kontakt z naszą skórą kosmetyki mogą wywierać działanie tak samo pożądane, jak i niepożądane. Dlatego priorytetem przy wyborze kosmetyku powinna być jego jakość, a więc gwarancja, że został wyprodukowany w odpowiednich warunkach i przy użyciu właściwych składników. Równie ważny jest skład. Jeśli producent kremu, który zamierzasz kupić, deklaruje na opakowaniu, że jest to krem aloesowy, to wyciąg z aloesu powinien znajdować się
na czele listy składników wymienionych na opakowaniu. Zgodnie z przepisami prawa kosmetycznego wszystkie składniki wchodzące w skład kremu muszą być wymienione w kolejności, począwszy od tego, którego jest najwięcej, a skończywszy na tym, którego w naszym kremie jest najmniej. Naucz się więc umiejętnie analizować skład kosmetyku, zamiast sugerować się pięknie wyrażoną deklaracją w materiałach reklamowych. Miejsce zakupu kosmetyków też ma znaczenie. Większość z nas, bo ponad 70 proc., dokonuje zakupu kosmetyków w drogerii, natomiast na zakup w aptece decyduje się tyle samo osób, co tych kupujących w Internecie. Można by się zastanawiać, które źródło zakupu jest lepsze. Ale z pewnością najważniejsze jest wsparcie fachowca w tym zakresie, jeśli sami nie mamy odpowiedniej wiedzy, aby ocenić jakość kosmetyku i jego skład oraz dobrać odpowiedni produkt do wymagań naszej skóry.
Krem na dzień, krem na noc
Często moi pacjenci pytają, czy ma to rzeczywiście znaczenie, jakiego kremu używają, i czy podział kremów na dzienne i nocne jest tylko wybiegiem marketingowym. Jednak analizując skład kosmetyków przeznaczonych do stosowania w ciągu dnia i tych na noc, już na pierwszy rzut oka widać różnice. Każdy z tych kosmetyków pełni inną funkcję dla skóry i działa w odmienny sposób. Ogólnie mówiąc, kremy dzienne mają za zadanie chronić skórę przed negatywnym wpływem środowiska jak suche powietrze, promieniowanie UV, klimatyzacja czy kurz. Natomiast pielęgnacja nocna ma za zadanie ją zregenerować. Formuła kremów przeznaczonych na dzień jest z reguły lżejsza, bo te muszą się lepiej wchłaniać, często są przecież stosowane pod makijaż, i oczywiście najlepsze zawierają filtr UV przynajmniej na poziomie 15. Produkty kosmetyczne przeznaczone do stosowania na noc mają z reguły cięższą, bardziej gęstą konsystencję, która pokrywa skórę aksamitną warstwą jak regenerujący opatrunek. Ich zadaniem jest odżywienie i zregenerowanie skóry. Kremy nocne zwierają substancje stymulujące naturalne procesy odnowy skóry, pozbawione są natomiast substancji matujących, filtrów UV i innych substancji, które mogłyby nazbyt obciążać skórę.
leczko, tonik, krem
Czy muszę stosować kosmetyki z jednej linii w tym samym czasie, jednocześnie? To trudne pytanie. Z reguły zaleca się stosowanie całych serii jednocześnie, bo zostały one tak zaprojektowane, aby każdy kolejny krok był uzupełnieniem poprzedniego. Demakijaż, tonizowanie, nawilżanie, regeneracja, jeśli pochodzą z jednej serii, z reguły stosowane razem dają bardzo kompleksowy efekt. Czasem jednak wybieramy kosmetyki, bo urzekł nas ich skład, zapach, konsystencja. Dlatego nie wykluczam stosowania produktów kosmetycznych z różnych linii w tym samym czasie. Dobór odpowiedniego kosmetyku to bardzo indywidualna rzecz, na jego postrzeganie ma wpływ wiele elementów, począwszy od opakowania aż po składniki aktywne. Ważne tylko, by wybierać rozsądnie i w oparciu o potrzeby naszej skóry. Wykluczać składniki, które podrażniają lub alergizują naszą skórę.
Z przyzwyczajenia
Czasem spotykam się ze stwierdzeniem, że krem stosowany zbyt długo przestaje działać. Prawdą jednak jest, że to nie długość stosowania ma tu znaczenie, ale potrzeby naszej skóry, które zmieniają się wraz ze zmianą pór roku, wiekiem czy stanem organizmu i to jest właśnie miara, do której musimy dopasować naszą codzienną pielęgnację. Jeśli wprowadzamy do pielęgnacji nową, silnie działającą substancję, jak np. retinol czy kwas glikolowy, to zróbmy to stopniowo, najpierw co drugi dzień, a dopiero później codziennie, aby nauczyć skórę i uniknąć podrażnienia. Świat przemysłu kosmetycznego to gąszcz możliwości i często potrzebujemy odpowiedniego wsparcia, aby wybrać właściwie. Zróbmy to w oparciu o zaufany autorytet, aby czerpać garściami z możliwości, jakie daje nam nowoczesna kosmetolgia. Często w reklamach leków czy suplementów słyszymy magiczne stwierdzenie: „Przed użyciem zapoznaj się z ulotką lub skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą”. Nie bój się rozmawiać o potrzebach swojej skóry i swoich preferencjach kosmetycznych również z farmaceutą w aptece.